Zasedání Podvýboru pro energetiku a dopravu

8.1.2020
Zasedání Podvýboru pro energetiku a dopravu

Dnes poprvé v letošním roce zasedal v Senátu Podvýbor pro energetiku a dopravu. Na úvod jsme si nastínili plán činností na rok 2020, jehož hlavními body jsou uspořádání konference na téma „Energetika bezpečná, bezemisní a udržitelná“, návštěva ÚJV Řež, a. s., evropské tisky, které obsahují témata energetiky a dopravy a které byly vybrány k projednání na plénu Senátu, a také spolupráce se sněmovním Podvýborem pro dopravu.
Dále jsme diskutovali se zástupci Ministerstvo dopravy, Ředitelství silnic a dálnic - ŘSD, Ředitelství služby dopravní policie, Asociace krajů České republiky, Sdružení dopravců ČESMAD a předsedou sněmovního Podvýboru pro dopravu o následujících tématech:
- nový mýtný systém na silnice 1. třídy – po týdnu provozu je příliš brzo na hodnocení, nicméně všechny složky si velmi pochvalují bezproblémový průběh implementace.
- předseda sněmovního Podvýboru pro dopravu, pan Martin Kolovratník, nás informoval o tom, v jaké fázi je poslanecká novela zákona, jež zakazuje tranzitní dopravy na všech silnicích II. a III. třídy – sám přiznal, že novela není úplně povedená a s velkou pravděpodobností ani do Senátu neprojde.
- zástupci MD nám nastínili největší cíle dopravní infrastruktury pro letošní rok: v silniční dopravě se můžeme těšit na přibližně 80 km nových dálnic, na železnici se bude jednat o revitalizaci havlíčkobrodské trati a opravy nádražních budov a v oblasti lodní dopravy má dojít především ke zvedání mostů na Vltavě.
- úprava bodového systému za dopravní přestupky – zástupci MD nám sdělili svou vizi: postihovat mírněji malé přestupky a přísněji ty závažné. Nově by měly být jen dva druhy bodových sazeb, a to 4 a 6 bodů, tedy u mírnějších přestupků bude platit třikrát a dost a u těch závažnějších dvakrát a dost. Zároveň bude nově možné automatické informování formou SMS, e-mailem nebo datovou schránkou o změně zůstatku bodů.
Všem zúčastněným děkuji za aktivní přístup a tajemnici podvýboru Radce Novákové za přípravu materiálů.