Konference v Senátu o budoucnosti 5. bloku

11. května

Konference v Senátu o budoucnosti 5. bloku

Společně se starosty a zástupci firem se Hana Žáková zúčastnila konference Stav plnění Národního akčního plánu rozvoje jaderné energetiky.

Téměř sto účastníků konference Stav plnění Národního akčního plánu rozvoje jaderné energetiky přišlo v pátek 11. května do Senátu, aby si například vyslechli, co doporučí Stálý výbor pro jadernou energetiku vládě v otázce financování nových jaderných bloků a zda očekávaným investorem bude státní nebo polostátní firma.

„Minulá vláda rozhodla jen o krocích v přípravě stavby s tím, že definitivní rozhodnutí vydá až po povolovacích procesech v roce 2025.  Stále tedy nevím, na čem jsme. Potřebujeme se připravovat v našich obcích, rodiče potřebují vědět, na jaké obory mají směrovat své děti. V našem regionu je nebývalá podpora jaderné energetiky a vláda stále otálí s rozhodnutím. Nedovedu si představit, že bychom na obcích tímto způsobem řešili například kanalizaci nebo jiné stavby,“ vyjádřila svůj názor Hana Žáková.

Na konferenci nepadly jasné odpovědi. Vládní zmocněnec Štuller sdělil, že 17. května bude zasedat Stálý výbor pro jadernou energetiku a právě tam rozhodnutí o variantě financování zazní.

Účastníci konference požádali zástupce Senátu, aby se v příslušných výborech i na jednání  pléna zabývali naplňováním úkolů Státní energetické koncepce a Národního akčního plánu rozvoje jaderné energetiky. Požádali  senátory k přijmutí usnesení, aby Vláda ČR vydala  zásadní stanovisko k plnění energetické bezpečnosti státu, k výstavbě nových jaderných bloků v Dukovanech s termínem vydání stavebního povolení do roku 2025 a termínem spuštění provozu nejpozději v roce 2035.