300tisícová demonstrace na Letné

16.11.2019
300tisícová demonstrace na Letné

300 000! Slovy tři sta tisíc! Tři sta tisíc lidí se dnes z celé republiky vypravilo na pražskou Letnou, aby klidným způsobem vyjádřili, co si myslí o současné politické situaci, zejména pak o hnutí ANO premiéra Andreje Babiše a jeho podpoře ze strany komunistů, o zemědělské politice, v níž jsou protežovány velké firmy v čele s Agrofertem, o personální politice, kdy na vedoucí místa jsou dosazováni lidé spříznění s vládnoucí nomenklaturou, či o státní kase, která čím dál více zeje prázdnotou kvůli utrácivé politice vlády nemyslící na horší časy.
Třicet let po sametové revoluci lidé opět vyšli do ulic, protože se jim nelíbí směr, kterým se naše země ubírá. Směr od svobodné demokratické společnosti k jakési rozmělněné autoritářské normalizaci. Právě stav, který jsme zažili v 70. a 80. létech, kdy lidé měli vcelku solidní jistoty, ale nemohli se nijak realizovat a vyjádřit, totiž autoritářské režimy mají velice v oblibě. A v každé společnosti se najde značná část jedinců, jimž tento stav vyhovuje. Svoboda je totiž především odpovědností za sebe sama. Mnozí lidé však se svobodou nedokážou nakládat, chtějí být vedeni, nechtějí se zabývat tím, co bude zítra, za rok, za deset let. Věří silným vůdcům, kteří jim říkají, že je nějak do té budoucnosti povedou – tak ať jim občan odevzdá svou svobodu, odpovědni za ni budou oni, vládcové, kteří to přece s každým myslí dobře. Je to pohodlný přístup, ale zároveň je to přístup, který vede do pekel. Rádoby osvícení vládcové totiž nikdy nemyslí na prospěch občanů, ale na prospěch svůj.
Jsem proto moc ráda, že se nás dnes na Letné sešlo tolik. Lidé, kteří tam zamířili, za sebe totiž dovedou nést odpovědnost – a dovedou ji nést i za svou zemi. Všichni společně, nikoli tak, že ji odevzdají jednomu autoritativnímu vládci, který jim naslibuje hory doly, koblihy a párky. Tito lidé se koblihami koupit nedají, protože si moc dobře dovedou spočítat, že taková kobliha by je v principu mohla stát jejich budoucnost a budoucnost celé naší země.
Moc díky všem, kteří jste přišli – a moc díky všem, kdo jste třeba přijít nemohli, ale tuto situaci vnímáte stejně jako já.
Děkuji spolku Milion chvilek pro demokracii, že shromáždění uspořádal.