Británie vystoupila z Evropské unie

1.2.2020
Británie vystoupila z Evropské unie

Ve střední Evropě odbíjela půlnoc na 1. února, v Británii 23. hodina pátku 31. ledna 2020. Spojené království Velké Británie a Severního Irska v tuto chvíli vkročilo do své nové éry, která ukončila 47 let britského členství v Evropské unii. Irský premiér Leo Varadkar k tomu několik hodin předtím poznamenal, že Velká Británie se vydává na dobrodružnou cestu.
Od mého zvolení v roce 2018 do Senátu se Výbor pro záležitosti EU, ve kterém působím, zabýval brexitem snad na každém jednání. Tak trochu jsem doufala, že se podaří Británii přesvědčit, aby své rozhodnutí, byť plynoucí z veřejného referenda, přehodnotila. Jsem politikem, který se snaží ostatní spojovat, propojovat, spolupracovat a obecně chránit. Každé loučení, odtržení je pro mne symbolem neúspěchu a bohužel nestability. Narušení vztahů a pochopitelně mnohem komplikovanější spolupráce.
Osobně jsem Británii navštívila v listopadu 2013. V té době tam všichni měli v klopách sak a kabátů vlčí mák. Blížil se Den válečných veteránů, na který nikdo z nich nezapomíná, a jsem velmi ráda, že jeden ze symbolů Anglie se dostává do povědomí i našeho národa. Dalším příjemným znakem bylo, že kamkoli jsem vstoupila jako žena, měla jsem přednost. Úcta k ženám je pro tamní muže naprostou samozřejmostí. Nejspíš bych mohla pokračovat dalším výčtem superlativ, kterými přispěla Anglie svým dlouholetým členstvím v EU, k její kultivovanosti a rozvoji, ale to je dnešním dnem už minulostí. Britům proto k jejich odchodu přeji, ať toto jejich dobrodružství, o němž mluvil irský premiér, dopadne dobře.