Setkání s Věrou Jourovou v Bruselu

1.6.2022
Setkání s Věrou Jourovou v Bruselu
Aktuálně se společně s kolegy ze Senátu Adélou Šípovou, Davidem Smoljakem a Jaromírem Strnadem nacházíme v Bruselu, kde jsme se setkali s místopředsedkyní Evropské komise Věrou Jourovou.
 
Probírali jsme priority českého předsednictví v Radě Evropské unie. Projednávali jsme také témata, o kterých jsem již v pondělí hovořila na Velvyslanectví Ukrajiny v Praze s velvyslancem Ukrajiny v ČR Yevhenem Perebyinisem. Konkrétně se jedná o:
- dovoz obilí do Evropy,
- Ukrajinu a její status kandidátské země EU,
- partnerské obce,
- unesené děti, kterých je již téměř 200 tisíc,
- a další válečné zločiny.
 
Téma Ukrajiny zde velmi rezonuje, v Evropě již vzniklo několik komisí, které se věnují určitým segmentům, ve kterých se snaží pomoci. Toto téma bude i jednou z priorit předsednictví ČR v Radě EU, a to jak zvládnutí uprchlické krize, tak i poválečná obnova Ukrajiny.
 
Nezapomínám na to, o čem jsme s panem velvyslancem hovořili, a snažím se informovat o veškerých možných formách pomoci. Všichni v Evropě se snaží zapojit a mě těší, že spousta věcí se již povedla.
 
Děkuji za vřelá, přátelská a pozitivní přijetí, která kladou důraz na snahu pomoci Ukrajině a také na co nejúspěšnější předsednictví ČR v Radě EU, pro které též všichni děláme maximum.