Férová snídaně

13.5.2023
Férová snídaně

Férová snídaně se tento rok konala na více než 150 místech republiky tuto sobotu. Hlavní myšlenkou Férové snídaně je, podpořit a ukázat zájem o životy pěstitelů kávy, kakaa, banánů a mnoho dalších v chudších zemí světa.

V České republice tato pikniková akce na podporu pěstitelů probíhá od roku 2011, vždy na Světový den pro fairtrade. Koordinaci zajišťuje česká nevládní organizace Fairtrade Česko a Slovensko. Férovou snídani pořádají dobrovolníci po celé republice a schází se na ní  5 000 – 8 000 lidí každý rok, kteří vyjadřují podporu pěstitelům, jak ve svém okolí, tak ve světě.

Co si můžeme představit při nákupu výrobků označených Fairtrade?

Pěstitelé dostávají za svou práci férové výkupní ceny. Je zakázaná nucená práce a v družstvech nesmějí pracovat děti. Šetrný přístup k životnímu prostředí. Dodržování lidských a pracovních práv.

Já jsem posnídala v Centrum volného času Hrubínka s Janem Burdou a ostatními návštěvníky centra. Tato akce byla pořádaná městem Třebíč. Na podporu této akce a lokálních pěstitelů mi bylo potěšením přinést výborné jahody z Farmy Kožichovice a pár čokolád s označením Fairtrade.

Všichni můžeme pěstitele ve světě, ale i ty lokální podpořit. Jednak nákupem výrobků s certifikací Fairtrade, tak celkovým zvyšováním povědomí o jejich situaci.