Oslavy 130 let SDH Litohoř

20.10.2019
Oslavy 130 let SDH Litohoř

Už jsem navštívila mnoho sborů dobrovolných hasičů – ale zřejmě nikde jsem ještě neviděla tak pečlivě uchovávané listiny dokumentující jejich činnost od samých počátků. O to více jsem včera žasla v Litohoři, kde slavili 130 let od vzniku tamního hasičského sboru. V této obci u Moravských Budějovic totiž mají nepřeberné množství záznamů z dob Rakouska-Uherska, první republiky, socialismu i současnosti, které vypovídají mnohé o stavu sboru, jeho členech, počtu požárů, ale i o Litohoři jako takové. Jsou to dokumenty obrovské historické ceny, protože dokládají činnost našich předků, to, čím se zabývali, co je zajímalo a co je trápilo.
Zakladatelem hasičského sboru v Litohoři byl tehdejší nadučitel Antonín Abraham, jehož jsme uctili minutou ticha a státní hymnou u jeho hrobu na litohořském hřbitově. Byl to jistě osvícený člověk, protože podle dokumentů, které jsem měla možnost zhlédnout, ho jmenovali čestným občanem nejen v Litohoři, ale i okolních vsích.
Je zajímavé, že hasičský sbor v Litohoři vznikl tak trochu náhodou – v roce 1888 si hasiči z Martínkova domů vezli novou hasičskou stříkačku, stavili se v Litohoři v hospodě a místní se pro tuto techniku tak nadchli, že pod vedením pana Abrahama rok nato založili svůj vlastní hasičský sbor a o další rok později si pořídili stříkačku vlastní. Otcové zakladatelé by jistě byli hrdi na své pokračovatele, tedy současný hasičský sbor, který je nejaktivnějším spolkem ve vsi. Jako ochotnici mě velice potěšilo, že kromě řady dalších činností jeho členové pro své spoluobčany secvičují i divadelní představení.
Současné vedení sboru však nezapomíná ani na své následovníky, kteří jsou také velmi aktivní – a zcela právem včera byli oceněni spolu se zkušenějšími kolegy, z nichž mnozí jsou jejich otci či dědečky. Mládež tak pokračuje v odkazu svých předků, což je zárukou, že hasičská činnost se v Litohoři bude i nadále rozvíjet.
Moc ráda jsem se setkala se starostkou obce, a zároveň i svou dlouholetou kamarádkou, paní Hanou Bustovou a seznámila se se starostou zdejších hasičů panem Petrem Chvátalem. Tomu jsem pro hasiče věnovala nejen něco dobrého k oslavě jejich významného výročí, ale i kříž zdobený srdíčky – protože jejich činnost vyžaduje velké srdce. Ale to každý hasič má, jinak by nemohl tento náročný, ale krásný koníček vykonávat.
Moc děkuji jak paní starostce obce a panu starostovi hasičů, tak i panu místostarostovi Milanu Křikavovi, všem ostatním hasičům, jakož i všem obyvatelům Litohoře za milé přivítání. Moc ráda jsem mezi ně zavítala a s obdivem zhlédla všechny artefakty, dokumenty a fotografie o své činnosti, které zachovávají pro budoucí generace. Ať se vám daří i nadále!