Projekt Pro Jitku pomohl dobré věci

23. května

Projekt Pro Jitku pomohl dobré věci

Jitka má nemocného manžela, o kterého se stará. Pečuje také o děti a o domácnost. Jejím koníčkem je keramika. 

Pro Jitku byl název projektu, kterým jsme prostřednictvím Nadace ČEZ, ekologického mikroregionu Horácko a dalších dárců chtěli udělat radost paní Jitce Vávrové. Příběh Milana, který k nám doputoval, byl natolik silný, že ani nešlo nepomoci. Milan je manžel Jitky a utrpěl velmi vážné poranění hlavy. Vyžaduje neustálou péči, kterou zajišťuje právě Jitka. Kromě toho vychovává tři doposud nezletilé děti a pečuje o rodinný dům. Jejím velkým koníčkem je keramika, ale neměla možnost si ji vypalovat sama, vždy musela někoho požádat o pomoc. Dar byl tedy určen na pořízení keramické pece. Ve volných chvílích si již může sama keramiku vypalovat, a rozvíjet tak svůj talent, a především se lidsky odreagovat od každodenních starostí. Jitčin úsměv, pozitivní přístup k životu a vše, co jí do cesty osud přináší, je inspirací nám všem. Děkuji Nadaci ČEZ, Janě Štefánkové z Jaderné elektrárny Dukovany, starostům z Horácka a dalším spolkům a přátelům, že nebyli lhostejní a v pravý čas měli srdce na pravém místě.

Můj osobní pohled

Mě osobně příběh rodiny Vávrových oslovil ve dvou rovinách. Milana jsem znala dlouho před tím, než se mu přihodil úraz, který ho velmi znatelně poznamenal. Byl to velmi pracovitý, slušný, ochotný a poctivý člověk, kterého jsem si vážila a vážím dodnes. Další moment, který mi nemohl uniknout, byl keramický anděl jako součást příběhu, jehož hrdiny můžete být i vy. Jitka po prvotním těžkém šoku začala tvořit anděly. Jimy projevovala vděčnost lidem, kteří jí pomáhali hned v začátcích a těžkých chvílích, které i s dětmi prožívala. Jitku jsem oslovila vloni hned po tom, co ke mně příběh doputoval. Neznaly jsme se, ale byla jsem velmi mile překvapena z přijetí, jakého se mi u ní dostalo. Byť jsem ji viděla poprvé v životě, cítila jsem se, jako bych přijela domů. Po dvou hodinách příjemného povídání a hledání možností, jak pomoci, jsem odjížděla s jasným cílem. Musím říci, že cíl byl beze zbytku naplněn a opět v tom byl anděl. Jednoho jsem totiž od Jitky také obdržela a zaujímá v naší domácnosti významné místo. To jsem ovšem ani netušila, že zanedlouho se mi do rukou dostane kniha Karla Čapka - Hovory s T. G. M. Ke knize, a především k osobě našeho prvního prezidenta mám velkou úctu. Dovolím si odcitovat pojednání s andělem, které pan prezident v knize zmiňuje: „Někdy se mi vrací sen, nevím, odkud se mi vzal, snad z nějakého obrazu: na moři loď a nad ní se naklání anděl s hodinami, čas po čase skane z těch hodin krůpěj do moře a anděl praví: Zas jedna minuta uplynula. Ten sen si vždycky uvědomuju jako výstrahu: Dělej, pracuj, dokud tvé minuty plynou.“

Náš, nyní již společný příběh nechávám otevřený, protože věřím, že bude pokračovat ve vašich myslích a především ve vašich srdcích.

 

Hana Žáková, starostka obce Koněšín, předsedkyně ekologického mikroregionu Horácko